Zájemcům o nekonzumní způsob života nabízím účast v projektu nově zakládané komunity Podlešanský mlýn. Jedná se o komunitní bydlení a komunitní život v bývalé mlýnské usedlosti 30 km jižně od Prahy v krásném Dolním Posázaví.

 

Nabízím:

K dispozici je zcela nový dům o 5 ložnicích (4x dvojlůžko, 1x trojlůžko), velká společenská místnost s krásným dřevěným stropem, 4xWC, 2x koupelna (3x sprcha, 1x vana), zařízená kuchyně, sklepní prostory (1x velká místnost v suterénu, 1x starý kamenný sklípek s klenutým stropem).

K dispozici jsou též velké pozemky s možností pěstování ovoce, zeleniny, chovu zvířat, vybudování jezírka a chovu ryb, též možnost zbudování sportoviště, hřiště apod.

 

Zadní část pozemku je vhodná pro umístění několika maringotek, pro zájemce s vlastním mobilním obydlím.

 

Požaduji:

Vzhledem k tomu, že se v ČR  jedná vlastně o unikátní projekt, požaduji od zájemců serióznost, trestnou bezúhonnost, přátelské vystupování, pracovitost, schopnost a ochotu podřídit se  kolektivu a nastaveným pravidlům. Lidé s entuziasmem, uměleckými sklony a schopností tvořit vítáni.

 

Pro další informace ohledně projektu a podmínkách mě kontaktujte na:

 

Email: jan.kuba@podlesanskymlyn.cz

Facebook: https://www.facebook.com/podlesanskymlyn

Tel: 603 251 775

Prohlédnuto: 2478 x

Odpovědět

Odpovědi do této diskuse

To už se tolik lidí vymanilo z mainstreamu, že teda jen hledím. Nakonec těch pár přeživších ve městech budeme jezdit obdivovat. Jen tiše závidím. Je to krok správným směrem, přeji hodně úspěchů.

V čem je ten projekt natolik ojedinělý ? Komunitní společnosti snažící se vyžít jen ze svého při stanovení svých pravidel vznikají od 90. let.

 Taky přeju všechno nej nej, ale upřímně - zažil jsem lidi s těmi tzv "uměleckými" sklony..Většinou se jim moc nechtělo makat a zájem o přírodu - nebo aspoň učení se jak hospodařit byl kdovíkde.. Na prvním bylo "já" můj svět, na druhém "já- realizovaný do svého umění" s touhou vyniknout.. pak ejchuchujuchacha..

Dobrý den,

děkuji za reakce. Nejsem si jist, že se tolik lidí již vymanilo z konzumního světa, však mnozí o tom sní. Projekt je "ojedinělý" právě v tom, že v České republice, dle všech dostupných informací co mám, žádný podobný projekt nikdy nebyl zrealizován. Mohu citovat odpověď povolané osoby, která se komunitním, sdíleným bydlením a cohousingem zabývá. Na můj dotaz ohledně fungujících komunit u nás v ČR jsem dostal tuto odpověď (cituji jen malou část):

V tuto chvíli jsme vždy fungovali jako takový rozcestník a poskytovatel informací o cohousingu. Nikdy se nepodařilo dotáhnout žádný projekt do stádia realizace. Už jsem konzultovala xxx záměrů, a když lidé zjistili, že je před nimi spousta práce, spousta neznámých faktorů (česká legislaviva, apod.), že je třeba investovat peníze, od záměru odstoupí. Český trh s bydlením je bohužel tak pokroucen, že většina lidí touží výhradně po vlastnickém bydlení, to je takovým cílem. Sdílené bydlení, které nabízíte, je na Západě zcela běžné (i pro střední třídu) a podle zkušeností i velmi praktické. Ale český národ k tomu musí prostě dozrát postupně - ne všichni v dnešní době na vlastnické bydlení dosáhnou a nájemní bydlení může být skvělou alternativou, zvlášť, když se jedná o přiměřenou výši nájemného a majitele, který se o nemovitost umí a chce starat...

Ojedinělost tedy spočívá v tom, že ta spousta práce, financí, jednání s úřady apod, tak tímto cca desetiletým obdobím jsem si prošel já osobně. Představa, že se sejde skupina lidí a všichni se dohodnou a přispějí stejným finančním obnosem a vytvoří ráj na zemi, je bohužel poněkud naivní, nerealizovatelná.

JK

například komunita "uchované semínko" nedaleko Kladna...O dalších projektech nevím jak to mají se spolufinancováním. Většinou je tam jeden majitel či družstvo, kterému vše patří a ostatní se podílí prací atd.. Ale skupin jakýchsi družstev, kibuců atd..žijících ze svého a ve svém ideálně co nejvíce z přírodního tu je dost. Jsou prý i skupiny v tajnosti, které nechtějí, aby se o nich vědělo, které už jedou na 100% "čistou" energii, mají celkem pádné důvody proč se nezvěřejňovat.

   Chci ještě v létě zajet na něaký projekt a neurčito pobýt. Prostuduju si pravidla žití s Váma a pak případně napíšu víc k sobě.

 

Ahoj, rozhodně nechci tu vést dalekosáhlé diskuze, zda je takových projektů více či méně. Nicméně "uchované semínko" zdá se je nezisková organizace, tedy finanční zdroje tam jdou jistě i z dotací. To opravdu není případ Podlešanského mlýna. Navíc i kvalita ubytování jeví se mi zcela odlišná - tedy soudím z jedné jediné fotky budovy, kterou jsem dohledal na facebooku, pokud je to tedy vůbec budova k bydlení - v pozadí vidím paneláky. Každému dle chuti a potřeby. Je třeba měřit souměřitelné. Letadlo i autobus jsou dopravní prostředky, avšak srovnávat je lze těžko.

Tímto bych pokládal téma ojedinělosti za vyčerpané, konkrétní dotazy případně rád zodpovím telefonicky, emailem či na fb.

JK

Ahoj,

komunita Uchované semínko není neziskovka. Na svoje bytí si pěstují/vyrábějí co mohou sami a obchodují s tím. Jsou součástí celosvětové komunity. Bydlení mají různé, od maringotek po klasické vesnické domky. Tato komunita má jasně daná ( i když na první pohled možná ne tak viditelná pravidla) . Když už o nich chcete psát, tak se s nimi alespoň trochu seznamte. Jsou milí, vstřícní a moc ochotní, ale být  členem je i o společné víře, takže to není pro všechny.

Myslím, že jejich komunita drží právě díky pravidlům.

J.

Vážení přátelé, víte co je smutné? Že se tu někdo snaží něco vybudovat a vy to tu zasypete nesmysly. Prosím, ctěte trochu původní záměr a nemařte práci cizích výplody fantazie :). Stačily mi 2 minuty na to, abych si na netu našel, že farma Uchované semínko je součástí Permakultury CS. Permakultura CS JE JEDNOZNAČNĚ NEZISKOVÁ ORGANIZACE - mají to přímo v názvu, stačí si je najít na FB. Farma má dokonce na svých stránkách bankovní spojení na dary a příspěvky. Takže pokud Jitka píše, abychom si něco o tom zjistili, měla by to udělat především ona sama. Já ale nestojím o žádné nikam nevedoucí konverzace, které jsou navíc velmi nepodložené. Ale vím přesně, jak fungují neziskovky a nic obdivuhodného na tom není - někdo prostě žije za své a někdo z darů a dotací. Já navíc nemám zájem o žádnou sektu, ale o společenství lidí vzájemně se obohacujících, a to mohou být pouze osobnosti, které dokáží žít i samostatně. A opravdu už na toto téma na žádné další hlouposti reagovat nebudu :).

JK

To s těma dotacema a sektou je dobrej přestřel...opravdu to neni neziskovka sosající z něakých veřejných peněz..a jestli je to sekta - co je to sekta (?) zní to hrozně hanlivě, sektou je možná to co stojí někde za pomyslnou hranicí a většina se na to dívá skrz prsty...Rozdíl je možná v těch panelácích za jejich maringotkama. //

 Ale zbytek - na vašich stránkách sami píšete cituju:

 " Alespoň minimální vlastní příjmy jsou podmínkou pro udržitelnost projektu, vzhledem k nutnosti placení příspěvků na bydlení (provoz není zdarma - hypotéka, energie, opravy apod.), ...Dále je možno využít zadní část pozemku pro umístění několika maringotek pro zájemce, kteří mají svá mobilní obydlí." 

 Tim bych taky asi skončil, nechápu to bazírování na ojedinělosti...

Dobrý den,

v reakci na tuto diskuzi se nemohu nevyjádřit.

Vypadá to, že někteří lidé snad opravdu věří, že existují komunity, kde vše je zdarma a žijí jen z lásky k sobě a přírodní síly, to je vtipné…

Organizaci Uchované semínko neznám, ani její členy, proto upozorňuji, že níže mnou psané není mířeno proti této komunitě.  Ale…

 

Je třeba rozlišit neziskovou organizaci, kde se nezištně dělá něco pro druhé (např. pomoc seniorům terénními pracovníky, pomoc nemocným, opuštěným zvířatům apod) a organizaci, která z grantů a příspěvků naivních lidí šikovně vytěží pro sebe maximum – to, co jiní musí si sami zaplatit, ony získají vlastně zdarma (např. vytvoření komunity, stavby budov, nákup a údržba pozemků, kde  pak nebydlí ti potřební, ale ti, kteří komunitu založili s naprosto jasnými úmysly si přilepšit a navenek se tvářit, že naplňuji bohulibé účely). A pak ještě v těchto zdarma získaných prostorách pořádat různé semináře a jiné akce – placené stejně jako v soukromém sektoru a takto utržené peníze opět nedávat potřebným, ale sami sobě (sám sobě neznamená jen projíst či propít, ale též postavit sám sobě další budovu a pořádat další placené akce atd.) a stále se tvářit, jak je naplňováno poslání neziskové organizace.

 

U projektu Podlešanský mlýn je z textu zřejmé, že je vybudován ze soukromých peněz, nikoliv z nevratných dotací či příspěvků, a tak samozřejmě každý normálně myslící člověk chápe, že je třeba se podílet na financování, pokud chce budovu a pozemky využívat. Zde si nikdo na nic nehraje, nemlží a píše zcela otevřeně.

 

O „nezištnosti“ některých neziskových organizací je poučná debata zde – cituji:

On je to takový zemětunýlek Celé je to vtipné. Tři lidi založí občanské sdružení, vyberou peníze na stavbu, zverbujou dobrovolníky, co na tom zdarma makaj jak mourovatý a pak ještě vybírají 500Kč za návštěvu. To občanské sdružení je pak vlastníkem a žádné členy nepřijímá. Takže 3 koumáci jsou vlastníky "ukázkové" stavby, kterou mají zcela zdarma ....... a ještě chudinky nutně potřebují 500Kč na živobytí. Ono jim prostě těch pár mega od dárců na živobytí nevystačilo.

Odkaz:

http://www.permaweb.cz/forum/topics/sleva-na-prohl-dku-zem-lodi-s-zava

Tak komunity mohou být různé např. o jedné ze Šumavy je natočen dokument. Kdo neviděl, vřele doporučuji: Stále spolu

Jen jsem zcela nepochopil JEDINEČNOST PROJEKTU, vidím v tom obdobu běžného pracovního vztahu. Přesto bych se rád někdy zastavil a nechal si vysvětlit více. Pokud tedy budu vítán.  

Jedinečnost projektu jednoznačně spočívá v tom, že jen blázen jako já maká na něčem deset let, investuje do toho tisíce hodin práce, miliony svých finančních prostředků a ještě vysokou hypotéku a věří, že existují lidi, kteří nejenže ocení, že jsem ochoten toto všechno vložit do projektu, který nabízí lidem (nepříživníkům) alternativu ke konzumu. Nevím kdo z těch, kteří by měli za sebou to, co já, by učinil něco podobného. Naopak mám informace, které jsem uvedl výše v diskuzi, tedy že spousta lidí něco podobného chtěla, ale když zjistila, že by musela na tom zapracovat a ještě vložit svůj kapitál, tak od toho VŽDY upustila. Výše zmíněný odkaz na Zeměloď mě velmi pobavil - já se opravdu nemohu rovnat drzostí nikoho, kdo něco vybuduje za cizí peníze s cizíma rukama a ještě chce 500 Kč za prohlídku. A jen naivní hlupák uvěří tomu, že to není cena prohlídky, ale nějaký sponzorský dar na údajné další bohulibé účely :). Ale tato diskuze je pro mě velkou inspirací a vidím, že mé informace, které mám se zakládají na pravdě.

Ono skutečně nelze žít z podstaty, vařit z vody a stavět ze snů :). Asi založím neziskovku :-).

U mě jsou prohlídky zdarma, stačí mi poslat svou emailovou adresu, třeba na email, já si zájemce uložím do seznamu a pak si je postupně pozvu.

Nicméně opravdu uvítám, když někdo objeví v ČR podobný projekt tomu mému - tedy nikoliv projekty z darů a dotací, ale ze skutečně vlastních finančních prostředků.

Děkuji

JK

Můžeš mi v krátkosti sdělit, proč k tomu potřebuješ ostatní? Proč tento projekt, který tě stál určitě mnoho úsilí a financí, neužiješ jen a jen pro sebe. Na co ty ostatní lidi kolem?

Odpovědět do diskuse

© 2018   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby