Prohlédnuto: 2929 x

Odpovědět

Odpovědi do této diskuse

To už se tolik lidí vymanilo z mainstreamu, že teda jen hledím. Nakonec těch pár přeživších ve městech budeme jezdit obdivovat. Jen tiše závidím. Je to krok správným směrem, přeji hodně úspěchů.

V čem je ten projekt natolik ojedinělý ? Komunitní společnosti snažící se vyžít jen ze svého při stanovení svých pravidel vznikají od 90. let.

 Taky přeju všechno nej nej, ale upřímně - zažil jsem lidi s těmi tzv "uměleckými" sklony..Většinou se jim moc nechtělo makat a zájem o přírodu - nebo aspoň učení se jak hospodařit byl kdovíkde.. Na prvním bylo "já" můj svět, na druhém "já- realizovaný do svého umění" s touhou vyniknout.. pak ejchuchujuchacha..

například komunita "uchované semínko" nedaleko Kladna...O dalších projektech nevím jak to mají se spolufinancováním. Většinou je tam jeden majitel či družstvo, kterému vše patří a ostatní se podílí prací atd.. Ale skupin jakýchsi družstev, kibuců atd..žijících ze svého a ve svém ideálně co nejvíce z přírodního tu je dost. Jsou prý i skupiny v tajnosti, které nechtějí, aby se o nich vědělo, které už jedou na 100% "čistou" energii, mají celkem pádné důvody proč se nezvěřejňovat.

   Chci ještě v létě zajet na něaký projekt a neurčito pobýt. Prostuduju si pravidla žití s Váma a pak případně napíšu víc k sobě.

 

Ahoj,

komunita Uchované semínko není neziskovka. Na svoje bytí si pěstují/vyrábějí co mohou sami a obchodují s tím. Jsou součástí celosvětové komunity. Bydlení mají různé, od maringotek po klasické vesnické domky. Tato komunita má jasně daná ( i když na první pohled možná ne tak viditelná pravidla) . Když už o nich chcete psát, tak se s nimi alespoň trochu seznamte. Jsou milí, vstřícní a moc ochotní, ale být  členem je i o společné víře, takže to není pro všechny.

Myslím, že jejich komunita drží právě díky pravidlům.

J.

To s těma dotacema a sektou je dobrej přestřel...opravdu to neni neziskovka sosající z něakých veřejných peněz..a jestli je to sekta - co je to sekta (?) zní to hrozně hanlivě, sektou je možná to co stojí někde za pomyslnou hranicí a většina se na to dívá skrz prsty...Rozdíl je možná v těch panelácích za jejich maringotkama. //

 Ale zbytek - na vašich stránkách sami píšete cituju:

 " Alespoň minimální vlastní příjmy jsou podmínkou pro udržitelnost projektu, vzhledem k nutnosti placení příspěvků na bydlení (provoz není zdarma - hypotéka, energie, opravy apod.), ...Dále je možno využít zadní část pozemku pro umístění několika maringotek pro zájemce, kteří mají svá mobilní obydlí." 

 Tim bych taky asi skončil, nechápu to bazírování na ojedinělosti...

Dobrý den,

v reakci na tuto diskuzi se nemohu nevyjádřit.

Vypadá to, že někteří lidé snad opravdu věří, že existují komunity, kde vše je zdarma a žijí jen z lásky k sobě a přírodní síly, to je vtipné…

Organizaci Uchované semínko neznám, ani její členy, proto upozorňuji, že níže mnou psané není mířeno proti této komunitě.  Ale…

 

Je třeba rozlišit neziskovou organizaci, kde se nezištně dělá něco pro druhé (např. pomoc seniorům terénními pracovníky, pomoc nemocným, opuštěným zvířatům apod) a organizaci, která z grantů a příspěvků naivních lidí šikovně vytěží pro sebe maximum – to, co jiní musí si sami zaplatit, ony získají vlastně zdarma (např. vytvoření komunity, stavby budov, nákup a údržba pozemků, kde  pak nebydlí ti potřební, ale ti, kteří komunitu založili s naprosto jasnými úmysly si přilepšit a navenek se tvářit, že naplňuji bohulibé účely). A pak ještě v těchto zdarma získaných prostorách pořádat různé semináře a jiné akce – placené stejně jako v soukromém sektoru a takto utržené peníze opět nedávat potřebným, ale sami sobě (sám sobě neznamená jen projíst či propít, ale též postavit sám sobě další budovu a pořádat další placené akce atd.) a stále se tvářit, jak je naplňováno poslání neziskové organizace.

 

U projektu Podlešanský mlýn je z textu zřejmé, že je vybudován ze soukromých peněz, nikoliv z nevratných dotací či příspěvků, a tak samozřejmě každý normálně myslící člověk chápe, že je třeba se podílet na financování, pokud chce budovu a pozemky využívat. Zde si nikdo na nic nehraje, nemlží a píše zcela otevřeně.

 

O „nezištnosti“ některých neziskových organizací je poučná debata zde – cituji:

On je to takový zemětunýlek Celé je to vtipné. Tři lidi založí občanské sdružení, vyberou peníze na stavbu, zverbujou dobrovolníky, co na tom zdarma makaj jak mourovatý a pak ještě vybírají 500Kč za návštěvu. To občanské sdružení je pak vlastníkem a žádné členy nepřijímá. Takže 3 koumáci jsou vlastníky "ukázkové" stavby, kterou mají zcela zdarma ....... a ještě chudinky nutně potřebují 500Kč na živobytí. Ono jim prostě těch pár mega od dárců na živobytí nevystačilo.

Odkaz:

http://www.permaweb.cz/forum/topics/sleva-na-prohl-dku-zem-lodi-s-zava

Tak komunity mohou být různé např. o jedné ze Šumavy je natočen dokument. Kdo neviděl, vřele doporučuji: Stále spolu

Jen jsem zcela nepochopil JEDINEČNOST PROJEKTU, vidím v tom obdobu běžného pracovního vztahu. Přesto bych se rád někdy zastavil a nechal si vysvětlit více. Pokud tedy budu vítán.  

Můžeš mi v krátkosti sdělit, proč k tomu potřebuješ ostatní? Proč tento projekt, který tě stál určitě mnoho úsilí a financí, neužiješ jen a jen pro sebe. Na co ty ostatní lidi kolem?


Já v tom vidim obdobu našeho bytového družstva s tim rozdílem, že tady se Jan nemusí v podstatě s nikym dohadovat a nájemnící mu kromě placení ještě budou přispívat něakou činností..

 My jako nájemníci jsme před 15ti lety museli koupit současný dům, vzít hypotéku atd., stát se družstvem..do dneška ji splácíme, drobné opravy, zahrada,úklid atd. si děláme samy, platíme si fondy oprav a do dneška se parádně hádáme. // Pak zde máme nájemníky, kteří nic z toho nemusí-jen platí nájem..

 A teď k Janovu projektu - citace "Lidé s entuziasmem, uměleckými sklony a schopnostmi tvořit vítáni, stejně jako jedinci se zkušenostmi v zemědělství a stavebnictví, zejména tesaři."

 "Alespoň minimální vlastní příjmy jsou podmínkou pro udržitelnost projektu, vzhledem k nutnosti placení příspěvků na bydlení (provoz není zdarma - hypotéka, energie, opravy apod.)"..

 Takže bydlící za bydlení bude platit jakousi částku a současně se očekává něaká činnost (viz fotky brigádek).

 Když tedy naše bytové družstvo řekne nájemníkům, že maj zapojit ruku k dílu, posekat, opravit - staneme se taky tak ojedinělým projektem (?) :D..To neni demagogický ani sarkastický vtip, já tam jinou vyjímečnost nevidim..A že jako majitel deset let dřel -no aby ne, chci mít pěkné bydlení, starám se a investuju do svýho, to je přece normální

Tak snad ten tvůj projekt bude lepší, než výsledek těch 2 minut hledání....

Ať ti to klapne.

J.

P.S. O farmě Uchované semínko jsem nic nehledala, znám je osobně.

 Jitko, jak dlouho jsi tam pobývala ? Já se tam chystám už asi měsíc a zatim jsem se k tomu nedokopl.

Ahoj,

u soukmenovců jsem trvale nepobývala, já nejsem komunitní typ :). I když měsíc s jejich zahradníkem v tom velikém foliáku by se mi určitě líbil. S Alešem a ostatními se znám přes kukuřici, zeleninu, stromky, ovce ... atd. Te´d se uvidíme o víkend asi u nás na zahradě. To ale nepatří do tohoto vlákna.

J.

Odpovědět do diskuse

© 2018   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby