Občas někdo přijde s nápadem, že by chtěl postavit domácí bioplynovou stanici. Po letech jsem se dokopal k tomu, abych propočítal realizovatelnost takového nápadu. Naprogrogramoval jsem jednoduchý model bioplynky. Zadá se sada vstupních parametrů a vyhodí to nějaké výstupní hodnoty. Jsou z toho docela zajímavé výsledky, ale nejsou ani trochu optimistické. Mohlo by to sice fungovat, ale ekonomika takového projektu vychází hodně špatně. Setkali jste se někdy s funkční malou bioplynkou v ČR? Někdy před 20 lety jsem o nějaké četl, ale už si nepamatuju žádné podrobnosti.

Prohlédnuto: 9328 x

Odpovědět

Odpovědi do této diskuse

Bohužel nerealizovatelnost malé bioplynky se na českém písečku stále omílá. Možná i Vy jste svou troškou přispěl :). Rozseknout se to dá samozřejmě jen funkčním prototypem a já už na něm pracuji :). Nehodlám ale znovu vynalézat kolo. Vycházím tedy z německé konstrukce SolarCities se 4 IBC kontejnery. Samozřejmostí je vytápění, bez toho by to u nás opravdu nefungovalo.

Jinak ta první česká bioplynka opravdu existuje, postavila jí tuším firma UNEGO. Mluvil jsem s majitelem a pracovala vcelku dobře, ale pokud se nic nezměnilo, momentálně nepracuje pro netěsnost na zvonu (koroze). Jak jsem vyrozuměl oprava není složitá techicky, ale sociálně...

uvažoval jsem o výrobě něčeho z tisícilitrové plastové nádrže. Pokud by na to dokázala běžet nějaká nejmenší elektrocentrála, tak ta je chlazená vzduchem a má větrák. Nejspíš by docela jednoduše šlo horký vzduch který centrála vyfukuje, svádět do mezipláště kolem kvasné nádrže. Čtyřtaktní elektrocentrála by s metanem nemusela mít až takový problém, pokud by přicházelo přibližně stále stejné množství. Nebo pak číňani nabízejí přímo biogasgenerátor, což je stejně podle mně normální centrála s hadičkou na přívod plynu.

Kdepak, to by nefungovalo. To je moc málo tepla a moc málo plynu. V malém se musí brát teplo jedině ze slunce... Člověk také nemůže jíst tak málo jako velryba.

drama: Když mi dáš vstupní data pro tvou konstrukci, tak ti je proženu skrz ten model a zhruba ti řeknu jak to vychází. Podle toho co jsem počítal, tak to vždycky vyšlo jako nepraktické a ekonomicky nevýhodné řešení. Já mám dokonce podezření, že bez dotací by dobře nevyšla ani velká bioplynka.

Můžeme ten model otestovat daty z praxe. 1000 l IBC kontejner, 25 litrů tekutého odpadu z kuchyně (rozsekané šlupky s vodou atp.). Generuje to 1000 l bioplynu při normálním tlaku. t=24h. Ještě dodám, že jsou použity mezofilní bakterie, teplota udržována kolem 37 stupňů a dolévá se teplá voda (tj. ty šlupky smíchané s teplou vodou).

Pokud jde o tu ekonomiku, tak hlavní položkou jsou u mě 4 IBC kontejnery. Těsnění na průstup bylo relativně levné, tedy až na to strašné clo... Otázka je jak/zda započítat fototermiku. Trubky a Alupex na vyhřívání jsem ještě nekupoval, to také nebude zadarmo. Ale to je na druhou stranu vše. Vlastně ještě trojcestný termostatický ventil. Ten je docela drahý.

drama: kolik organické sušiny má ten odpad, jaká je doba zdržení, jak často se ten odpad přidává, jakou to má izolaci? Co se solárního ohřevu týká ........ tak to ti při krátkých dnech a nízkých teplotách asi fungovat nebude.

Jak jsem již, vidím příliš zkratkovitě, napsal, jedná se o jednodenní cyklus. Tzn. každý den 25 litrů dovnitř, 25 litrů ven + 1000 l plynu. Pokud jde o sušinu mohu jen hádat, že asi tak polovina objemu budou šlupky a u nich bude sušina 20%. Tohle ale nevím přesně. Vlastní zkušenost nemám, čerpám jen z informací T.H.Culhana. Jinak já vůbec nepočítám, že by to pracovalo v zimě. Počítám s provozem duben až listopad a to ne každý den. Jde mi hlavně o dny kdy je moc teplo a přitom zataženo.

drama: ten 1m3 plynu by to podle mého modelu dát mohlo. Otázkou je k čemu ti ten m3 bude a jestli za tu práci a náklady stojí.

1m3 stačí na cca 2h vaření. Vývojníky plánuji dva, ale ne primárně kvůli výkonu, ale spolehlivosti. Nevhodným nakrmením se dá lehce vychýlit pH tak, že to přestane fungovat a tak je šance to celé nakopnout z druhého funkčního vývojníku. Pokud jde o práci, tak to není nic tak namáhavého :).

mám ovce a prasata, nedodával bych pár kilo šlupek, ale dokázal bych dodávat cca 50 - 100 kg hnoje denně. Kdyby byla 1000L nádrž obezděná Qporem, nechaná mezera 10cm a tam by funěla horký vzduch elektrocentrála? Kdyby byl zvon nad vodní hladinou o určité váze, pod něj šel metan a zvedal zvon z vody, tak by na to centrála bublat musela. https://www.youtube.com/watch?v=XJSmI-aONio

a kdyby nechtěla a člověk by věděl, že to potřebné množství dává, tak tohle:

http://www.ecvv.com/product/1982515.html

Potřebuju vyřešit technologii - ekvivalent asijských sudů v sobě. Něco, kam bych denně jednoduše přihodil kolečko, dvě a něco odčerpal něčím....

kdyby to mělo dát pro půlkilowatovou centrálu, vařit na tom a ohřát teplou vodu v karmě, tak si lebedím.

Mám tříkubíkovou cisterničku za traktor, tak by nebyl problém do ní každý den odčerpávat kvas a když by byla plná, rozvézt po louce. Až by byla moje přehnojená, nemám strach, že by si ode mně nikdo nenechal pohnojit louku.

Pavel Culek: 50-100kg hnoje na 1000l nádrž je špatně. To by nefungovalo. Doporučuju nastudovat základní info o bioplynkách.

Odpovědět do diskuse

© 2019   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby