Obcas zajdu na potravinovezahrady.cz a ted jsem tam objevil tenhle clanecek. Shlidnul dokument co je tam v odkaze. Zajimave, vubec jsem netusil....

http://www.potravinovezahrady.cz/permakulturni-zahradniceni-v-dobe-...

Hodil jsem na ulozto ebook od Briana Fagana ve formatu epub.

Prohlédnuto: 12481 x

Odpovědět

Odpovědi do této diskuse

Dotaz na mistni historiky... studoval nekdo cesky kroniky atd? Byly tam zminky o necem co popisuje ten porad?

ano, opravdu byly nekřestanské, útrpné a kruté zimy, následovalo suché jaro, a obilí, které se selo podle církevních svátků nevzeš

lo a nebydlo, co žrat.Nás to tolik trápit nemusí, protože přivezem jídlo z jiné polokoule. Je ho za peníze úžasné množství, a zadarmo velice málo, spíše žádné.Ovšem, naše infrajstruktura není schopna ustát měsíc dlouhé intenzivní sněžení, protože musíme imrvére kamionama táhat zboží tam a zpět. Nepojedou kamiony, poscípeme hlady.

Ovšem  monitorování nízkých teplot nemá až tak dlouhou tradici, páč nebyly teploměry a subjektivní pocity každého zimomřivce byly odlišné. Byly odchylky v proudění golfského proudu, tak tu a tam mrzlo, až zamrzla temže, ale i za našich dědů a pradědů se těžil tradičně led na řekách a byla na tom postavena celá odvětví.  Byla by potřeba pořádná zima, äby prověřila naše unylé a nicotné možnosti a měli bychom šanci získat trochu pokory.

No, podivej se co se po svete deje... mohlo by se i stat, ze to obili nebude ten komu se zadari chtit prodat a je problem... valcit o nej to zrovna neni v moci CR. Zrovna dneska ctu v Anglii voda... v Tokiu snih... je to po celym svete neco. Bud zaplavy nebo haldy snehu nebo pozary v Australii. V globalu je vseho vsude zatim hodne, ale kdyz odpadne jak rikas infrastruktura tak ve vysledku to zustane tam kde to vzeslo. Me by zajimalo jaky podnebi bylo tady u nas, ale do cteni kronik kde prave ani neni moc jistota ze psali rozumne a treba i merili teplotu kdyz uz meli jak. Sousedi holandani pokaceli pred par lety obrovskej dub, muze mit snad i metr a pul v prumeru, tak me napadlo ze mu juknu na letokruhy co ten padlej vlastenec pamatuje, husty = nepriznivej rok, vetsi priznivej.

Možná by stálo za to prostudovat tuto knihu. Sama jsem nečetla, jen jsem na ni jednou narazila v knihovně a zaujala:

Velká kniha o klimatu Zemí koruny české

Knihu jsem si objednal, a o klimatu současnosti..... bylo to v únoru,  roce tuším 1975, kdy jsem jako pachole kopal s tátou základy na chatu. teplo, že jsme museli do trenýrek při práci.Výkyvy teplot byly vždy, mám fotky pyramid v gíze se sněhovou čepičkou.....jen o tom díky netu a televizi víme lépe a dříve.

Tepleji bylo, protože v 500 metrec¨h nad mořem u nás byly vinice před sto lety. letokruhy nic nevypoví o povodních, krutých zimách, nebo vichřicích.... chtěli bychom to svoje jisté, ale naštěstí nám to příroda vysvětlí a naše nabubřelost bude ta tam. Hrajeme si na sebejisté bohy a přitom stačí tak málo a rozklepou se nám brady...... loni byla dlouhá zima, v dubnu sníh a na úrodu to nemělo vlivu.  Myslím, že by nám pomohla pouze nějaká pohroma biblických rozměrů......

Diky za tip, cet jsem tu recenzi a nevim jestli to je prinosna knizka.

Lenka Savická říká:

Možná by stálo za to prostudovat tuto knihu. Sama jsem nečetla, jen jsem na ni jednou narazila v knihovně a zaujala:

Velká kniha o klimatu Zemí koruny české

Ta pohroma nemusí být nikterak daleko: Zeemě

jarda bon jovi říká:

Myslím, že by nám pomohla pouze nějaká pohroma biblických rozměrů......

Tak mam za sebou 63 stran a uz dvakrat me z toho rozbolela hlava, ale treba to je tou letosni "zimou". Zrovna vcera jen tak mimodek zminila na ct1 rosnicka ze Kalifornie nebo snad celej zapad USA letos ceka nedostatek vody. Kdyz se projdu venku, tak to neni jarni louka, jarni louka bubla a syci jak je nasakla. Tohle tak maximalne klouze kdyz roztaje namraza. Mam pocit ze lidi co nemaj nic spolecnyho s pudou a zviratama jsou z toho uneseny a nechapou dusledky. Ve zpravach nejakej blbounek placne nojo kdyz nejdu na bezky tak musim na kolo. To by se z toho jeden posral.

JCM říká:

Ta pohroma nemusí být nikterak daleko: Zeemě

jarda bon jovi říká:

mastnacek:  Asi nás opravdu čeká extremizace počasí ..... a tak si říkám, že to bude dobrá příležitost pro rozvoj PK designu. Ty PK vychytávky pro hospodaření s vodou se budou hodit a nakonec i zatím nedoceněné vodní systémy se dočkají ocenění. Je to výzva :-)

Vyzva to je a doufam ze naprsi hodne. Psal jsem nedavno Sobotkoj jestli tu knizku zna a taky jsem se ho zeptal, jaky ma CR zasoby obili...konkretne na kolik dni. Nechapu ten klid lidi, co v zivote nic nevypestovali a chodi jen nakupovat. Ja nadavam jak spacek kdyz jdu treba pro blbej citron a ze tri jsou 2 shnily ( sikovne, ze to nezjistit dokad do nej nestrcis prst nebo neriznes ).

S extremním počasím lze očekávat konec civilizace, takže vodní hospodářství bude opravdu  zásadní

QNX říká:

mastnacek:  Asi nás opravdu čeká extremizace počasí ..... a tak si říkám, že to bude dobrá příležitost pro rozvoj PK designu. Ty PK vychytávky pro hospodaření s vodou se budou hodit a nakonec i zatím nedoceněné vodní systémy se dočkají ocenění. Je to výzva :-)

Já bych to nepřivolávala. Stejně by se to těch nepokorných dotklo ze všeho nejmíň...

jarda bon jovi říká:

Odpovědět do diskuse

© 2018   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby