Podělte se... kde nakupujete ovocné keře a stromky?

Se kterými ov. školkami jste spokojeni? Co kde mají zajímavého?

Blíží se nám jaro a tedy i jarní sázení... :-)

Díky.

Prohlédnuto: 4957 x

Odpovědět

Odpovědi do této diskuse

stareodrudy.org
prodejstromku.cz
krakonosovozahradnictvi.cz 

Přidávám www.arbia.cz :-)

Já bych tedy přidal svůj oblíbEný ekoplant ve Slupu, kde jsem vyčenichal ńejkvalitnější matrjál.

Rozhodně praktickou radu. Sázejte stromy na podzim. Dělal jsem pokusy a ten nepodzim sázený stromek ten z jara předežene a vyvíjí se mnohem lépe. Díky bilanci vody nech´ávají profíci bujnější obrost, který jarní stromek nikdy neutáhne, i když jej budete zalévat. Z alévání je navíc kontraproduktivní, páč nutí kořeny táhnout se za vodou nahoru...pokud nebudete mít kapénkovou závlahu.

Jarní stromek ten podzimní nikdy nedožene, ani ve vzrůstu, ani ve výnosech či zdraví.....

Já se na to ptal, proč je podzimní výsadba o tolik úspěšnější a je to dáno tím, že stromek přes zimu nazahálí a buduje vlášečnice, regeneruje peškozené kořeny , tahá vodu a sedá v díře..... Na jaře jest mnohem lépe připraven.

Chtěl jsem zde osvětlit techniku rozmnožování sromků, kterou používal mičurin.... Nějak mi přirostl k srdci....

Rostoucí stromek rozmnožíme tak, že si vyhlédneme větvičku na stromku, jenž nás svými přednostmi zaujal. Na té halouzce odřízneme kroužek kůry asi 2mmširoký. někdy se ani řezat nemusí.na tu halouzku navlékneme rozřízlou gumovou hadičku, tedy podélně rozřízlou .Uděláme do ní otvor a do něj vsadíme kovovou, nebo i umělohmotnou trubičku vzhůru situovanou. vše ovážeme lýkem, dnes i umělým a pomažeme štěpařským voskem. Do trubičkxy lijeme vodu a poskytujeme vláhu kúře. Za pár týdnů se vytvoří kalux a do 7 týdnů kořínky. Pak halouzku ufiknem a máme stromek zcela grátis. máte li kámoše se sadem, jistě vás nechá namnožit  vámi určené množství stromků.

Pokud ten stromek trochu vyroste, další generace množení je rychlejší a snazší.Kniha se jmenuje výsledky šedesátileté práce ovocnáře. vydaná 1946

přirozeně, že se jedná o pravokořený strom se svými specifiky

jarda bon jovi: Máš osobní zkušenosti s tou technikou? Jaké je procento úspěšnosti? Kdy je nejvhodnější doba?

 

Díky R.

K té školce Arbia, doporučil nám ji soused, má od nich třešně a jabloně, odrůdy si nepamatuji. My jsme u nich koupili aronie (už jsme ochutnali, super), jabloně Matčino (na to si ještě počkáme) a čačanskou lepotici (to je ovšem maskovaný topol, letí do výšky jako blázen). Také od nich máme dvě docela bujné pnoucí růže :-) 

Letos prozkoumám nabídku a zkusím buď stareodrudy.cz, nebo opět Arbii, nebo ten Ekoplant od JBJ a chystám se také na průzkum nabídky Ing. Bočka (http://www.krouna.cz/pdf/Bocek_stare%20odrudy_Krouna.pdf). 

Tak rozhodně ten pan Boček vypadá velice zajímavě, už z důvodu množení postaru, což dává záruku dlouhověkosti stromů a jejich otužilosti. Množství odrůd bude zřejmě nejjj v republice.Fakt neuvěřiteelný výběr starých odrůd. Nebyl jsem tam, na jaře tam vlítnu na čumendu a na podzim bych sázel.Mluvím tedy o starých odrůdách.Přiznám se, že dokud jsem nezískal sad  plný starých odrůd, nikdy bych nevěřil, že to může být o dobré chuti. Škoda, že tam nemá ceník. Zvláště jednoletý špičák může být pro mnohé ekonomickou cestou.

Čačanka má hodně dřeva, pěkné plody slabší chuti. Málo cukru, nejde to pálit, ani na povidla není nic moc. Zase to je taková jistota, i když ty stromy dlouho nevydrží, řez snášetí špatně a bez řezuu vyroste koště....

Ekoplant nemá stránky, nepotřebuje je.jejich věhlas stačí.

S technikou množení mám zkušenosti dobré, úspěšnost 80%. Zkoušel jsem i jinou metodu, větvičku jsem obalil rašelinou s hlínouv igelitu, připevněnou lepící páskou a dovnitř jsem shora dirkou přilil vodu.Taky to funguje. přišel jsem na to při množení yucy.

Sám to nedělám, protože vysazuju to, co nemám, navíc k tomu nemám patřičnou motivaci.

Při výsadbě stromků se prosím vás zajímejte o opylovače, páč mnoho lidí hledí léta na neplodný stromek, nadávají a bědují, avšak mnohdy zbytečně, proto, že není opylen tím echt pylem.  Někdo to řeší tak, že si naroubuje na vršek koruny halouzku s odrůdou opylovače a má klid, nemusí sázet strom, když nechce. Příkladem budiž gabrovská, která je chutí i cukrem skvělá, avšak opýlená odrůdou stenley, která je sama o sobě o ničem.


 

Cyril prosecký.... díky, já dodnes nepřišel na to, jak k tomu o přidělat ty dvě tečky. Koukám na tu klávesnici a nic mne nenapadá. Umím toho dost, ale tohle.....už to mám ..ökoplant.Jsem fakt bídnej uživatel kompu.

V ekoplantu mají nejlepší a nejlevnější ořešáky, myslím 120 kus, nebo tak cosi. Mnozí prodávají za 300, což je nemravné.

Dejte si majzla na školky , co prodávají překupnicky, což je třetina ze všech.Mnoho vlásečnicových kořínků umírá po 3 až 4 hodinách bez vlhkosti. Což je běžné při přepravách z bodu a do bodu b. Pak ještě přeprava od prodejce na místo a je zaděláno na pomalejší vývoj po výsadbě.

Myslím, že už jsem to kdesi psal, ale před výsadbou je BEZPODMÍNEČNĚ nutné stromek ponořit kořeny do vody. Ostatně se tím podmiňuje záruka na výsadbový materiál. Tu ovšem nikdy nedostanete při jarní výsadbě. 
 

máčet je nemusíš, ale sázej je co nejdřívě, klidně hned. čím dřív, tím líp.

Máte nějaké doporučení na odrůdy třešně-chrupky, hojně plodící a hrušky - šťavnaté, letní, zimní, podzimní 550m.n.m.?prostě mňam...

Nevíte o zahradnictví v jiznich cechach, směr jih od Prahy?

Děkuju :-)


Mám zkušenost, ale tragickou. vyhnětež se, pokud jen trochu možno fytosu plzeň. nejhorší školka v republice. cokoli jiného bude vždy lepší. špatné výpěstky, špatná cena, špatné chování k zákazníkům, ojebou tě jak sirotu. 

Na skálu je dobrý jeřáb, v Harrachově jsem jich sázel mnoho veletuctů za komančů u lanovky,  a loni jsem byl na kontrole a je to pohoda. Taky skála. Co je pro nás souvislá skála, stromy to vidí jináč....Bříza roste rychle a je skromná, dub na skále asi moc parády neudělá.....nahusto jeřáb bříza a pak probírka. nic nekupuj, u lesních cest seženeš náletu, kolik chceš a nikdo ti nic neřekne, páč nálety u cest patřej chudině........
Jitka M říká:

Ahoj, máte zkušenost s nějakou školkou ve stř. nebo záp.českém kraji na prodej keřů do větrolamu?
Zkusila jsem lesní školku Opolany, ale byla jsem překvapená, nedokážou mi říct datum, kdy budou keře k expedici, prý kdykoliv mezi druhou půlkou listopadu a třeba až 15.prosince. To se težko plánuje sázení, hlavně když to není pár kousků, ale skoro 2000sazenic.
Máte nějaký dobrý typ? Googlovala jsem, našla školky na stromy, ale na keře ne.

Ještě jedna otázka k výsadbě větrolamu: V jedné části pozemku máme skálu, samozřejmě je to zrovna nejvyšší bod, kde potřebuji udělat větrolam. Je tam pole, cca na rýč celkem pěkné, kamenité ornice a pod tím souvislá skála, jsme vedle Českého krasu, tak asi vápenec. Tušíte co na tom udělají třeba duby? Včera jsem jich tam 15 vysadila, už jim začal vykukovat kořínek z květináče. Předpokládám, že chvíli porostou a pak budou krnět, ale kdyby vyrostly alespoň 3-4m, stačilo by to. Je v diskusi nějaký lesník?

Jitka M porozhlidni se jak vypadaji stromy / keře v okoli, dle toho muzes usuzovat co se stane s tvym plotem. Urcite jinak vypada dub (strom) ktery roste v hluboke humozni/nivni pude a jinak ten co roste na skale.. Na Palave (vapencove podlozi) se dubum a habrum dari celkem dobre, takze tady by problem byt nemel :) Zrovna pred par tydny jsem si jeden prohlizel, rostl na samotnem skalnatem hrebinku, z dalky jsem vubec nepoznal co je to zac, zvlastni pokroucena "jablunka" tak jsem si ho sel prohlidnout a ejhle, dub letní .. vyska cca 4-5m

Odpovědět do diskuse

© 2018   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby