Ahoj, stalo se u nás na zahradě následující:

Loni jsem zamulčovala záhon neprůstřelným mulčem (kartóny, půlky balíků slámy). Do toho jsem udělala díry a zasázela trvalky. Pod kartóny se ale děsně přemnožili slimáci, sežraly všechny trvalky a nakonec celý záhon zvrchu přerostla propojeným kobercem mochna plazivá (nejedlá). Letos na tu spoušť koukám a říkám si, tak jinak. Ale jak? Slimáci už se vylíhli, je jich armáda, nežerou akorát tu mochnu, která už zase dělá koberec.

Do indických běžců se mi nechce, nejsem zrovna starací typ a nerada bych, aby trpěli, protože jsem jim třeba zapomněla dát vodu nebo tak něco. Jinak džungle kolem je veliká, takže diverzita, ve které by mohli žít slimáčí predátoři je. Ale nějak to nestačí. Nějaká rada? Díky.

Prohlédnuto: 1164 x

Odpovědět

Odpovědi do této diskuse

Kultura byla smíšená naprosto, konev ten záhon celý rok neviděl. Je tedy moc tlustá vrstva mulče? Jaká by měla být? Nechci nikoho mordovat, to bych si došla pro jed a neptala se tady :)

Bohdana Goliášová: joo, mulčování, to není jen tak :-)  Skoro by to stálo za napsání příručky jak mulčovat a jak nemulčovat ...a pak ještě další příručky o slimácích, kde by se pojednávalo o těch desítkách různých metod boje se slimáky :-)

Nejhorší je, když nějaký trouba rozdává rady "mulčování je řešením na všechny problémy v zahradě" a "neubližujte slimákům" To je přímo vražadná kombinace :-(

Jo, chytré odpovědi mě dojímají. Třeba: dejte tam hromádku klestí, usídlí se tam ježek a slimáky sežere. To je ve všech knížkách. U nás jsou hromady všeho možného a slimáci si z predátorů nic nedělaj.

Přemýšlím, co dělat teď. Je to přerostlé tou mochnou a slimáci se v hordách líhnou. Zasadit tam něco? Slimáci to sežerou, mochna zadusí. Znovu přemulčovat tentokrát slabší vrstvou? To je zase bydlení pro slimejše jako vyšité. Mě přijde, že jim úplně stačí ten kartón. Mě normálně slimáci nevaděj, já se klidně podělím, ale když je jich tolik, že není kam šlápnout a sežerou mi všechny pracně sehnané trvalky, tak jsem z toho zasmušilá.

Bohdana Goliášová: jojo, takovejch rad jsou desítky, ale většina z nich je v podstatě nepožitelná. Já bych vzal šrot, strouhanku (nebo tak něco), přidal do něj fosforečnan železitej a trochu vody ......... užmoulal bych z toho pár kg granulek, ty bych si nasušil do zásoby .......... no a tím bych pak ty slimáky přikrmoval :-) Není to sice tak duchovně pokročilá rada jako ti dává Solomin, ale zase by to fungovalo :-)

Bohužel máme indické běžce a ti nám slimáky požírají ......... tak se v tom mordování nemůžu dostatečně vyžívat, protože už těch slimáků nemáme tolik :-)

Nojo, když já nejsem na živočichy ten správnej chovací typ. Mě chcíply i paví očka :) Kachen by mi bylo fakt líto.

Bohdana Goliášová: Tak začni chovat slimáky .........a oni pochcípaj :-)

QNX:

Já bych vzal šrot, strouhanku (nebo tak něco), přidal do něj fosforečnan železitej a trochu vody ......... užmoulal bych z toho pár kg granulek, ty bych si nasušil do zásoby .......... no a tím bych pak ty slimáky přikrmoval

Zajímalo by mě jestli jsi to zkoušel a jestli se podělíš o výsledky.

Ivana Paukertová : Ono se to dokonce i prodává a opravdu to funguje :-)

http://www.neudorff.cz/fileadmin/tschechien/bezugsquellen/Ferramol.pdf

Jenom výrobce nasadil cenu, které je dost přemrštěná ........ asi tak 50-100 násobek výrobních nákladů.

Perfektní na tom je skutečnost, že pro slimáka je to jedovaté, ale jinak je to neškodné.

To není tajemnství že se to prodává za přemrštěnou cenu. Proto se ptám, ale zdá se že se o zkušenosti podělit nechceš.

Domy by mi chcípli zaručeně :)QNX říká:

Bohdana Goliášová: Tak začni chovat slimáky .........a oni pochcípaj :-)

Loni jsem celkem úspěšně se slimákama bojovala stylem "krmelce". Kolem ohrožených rostlin jsem dělala kroužky z naškubaného plevele (slimák si vždy vybere "nemocnou", tedy i ovadlou, rostlinu, než živou a silnou), a 2x denně (nebo po dešti) jednak obnovovala krmelce a jednak je při krmení "střílela" (krájela napůl). Přes den byla připravena odpočívadla ve formě plátů kůry, kde jsem dosbírávala zbytek. Zalévala jsem (pokud bylo potřeba) jen ráno. Měla jsem minimální ztráty i na hodně chutné zelenině a květinách. Jen to dá trochu víc práce, ale zase tak hrozné to nebylo.

S arionama - o ty se tu zřejmě jedná - je potíž právě v trávení. PODLE MÉHO svědomití sousedi nás všech, silně zdecimovali vanishem stavy predátorů a ti přeživší se znovu otrávit nehodlají. Pokud nechcete kachny (krom té vody - miska na den a ar zahrady jde jen o to, aby se před soumrakem zavřely do nějaké ubikace, kam nemůže kuna, nebo něco většího) bych zkusil pivní pasti z 0,5 1,0 litrových nádob zahrabaných po úroveň terénu. Jdou po tom, jak diví. Problém je, zjistit, zda se za tou libou vůní nestahují i od sousedů....

Odpovědět do diskuse

© 2019   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby