Nemohl by prosim nekdo z blizka (polabi) postradat par topinamburu? Jinak nejsem moc priznivec brambor ale existuje neco jako brambora ale nejaka divoka.. Nezkousel jste nekdo?

Diky

Prohlédnuto: 14974 x

Odpovědět

Odpovědi do této diskuse

Merlin: Já jsem to loni vysadil na podobně velkou plochu a v pohodě. Jenom plochou to tedy nebude. Vzešlo mi všechno, ztráty jsem měl až na úrodě nových hlíz, ale okousaná je tak jedna z dvaceti.

QNX: Akú majú tie Karin skladovateľnosť? Pravdepodobne budú rozdiely v jednotlivých sortách, pretože niekto má také, že vydržia v chladničke, alebo pivnici aj pol roka a niekto hlási, že jeho sú už po mesiaci mäkké a zvädnuté.

Merlin: Ak by mali tie, čo pestuješ dobrú skladovateľnosť, vybrať v decembri zo zeme a uskladniť, alebo vykopať jamu, vyložiť hustým pletivom proti hlodavcom a zasypať sypkou zeminou, alebo rašelinou do spotreby, či ďalšej výsadby. Iná možnosť je nájsť inú lokalitu, napr. aj mimo tvojho pozemku, ale v tom prípade zabezpečiť aby sa nekontrolovateľne nešírili do okolia.

Bebe: Pokud se budou skladovat ve vlhku a zasypané pískem (zeminou, rašelinou), bude skladovatelnost dobrá. Když se dají do sucha, tak se scvrknou docela rychle.

S tím pletivem by to asi šlo, mám ho nadbytek a není to špatnej nápad, jen s kopáním té jámy to bude horší :)

Vybírání ze země se mi moc nelíbí, na topinamburech mě láká právě to, že se vybírat nemusej a člověk si vykopne jen to co zrovna potřebuje.

Asi letos těch pár hlíz co mi zbylo zkusím namnožit v maltovnících a na příští sezónu založim větší záhon a na opačnym konci zahrady. V tom místě kde byl záhon vloni se těm potvorám hlodavejm opravdu asi nějak daří, jsou tam třeba i lísky, který maj od nich zlikvidovanou úrodu snad ještě dřív než dopadne na zem, maj tam hromadu kamení se spoustou úkrytů a tak ... budu jim v tom místě muset ten život nějak znepříjemnit.

Merlin: Ano, člověk si vykopne, když potřebuje, pokud ho ovšem nepředběhne hlodavec. Kopání je vynikající telocvik, nevyhýbal bych se mu, pokud si telesně v pořádku, aby byl člověk zdráv, musí se občas pořádně zapotit a tohle není nic, než skvélá příležitost. Ta jáma pro topiny nemusí být nijak veliká, možná zakopat starej děravej zinkovanej hrnec, alespoň na část úrody, protože hlodavci se zabydlí zrovna tam, kde mají co žrát. Bez kopání a bez krechtu to v permakultuře a soběstačnosti půjde asi těžko. Já bych, pokud to není nevyhnutný nikomu život neznepříjemňoval, zvlášť s tvým jménem. Místo toho energii věnuj na podporu pozitivního, což se pak odrazí i na životě tvém vlastním.

Tak tady se filozoficky trošku rozcházíme, mě je permakultura sympatická právě proto, že kopání, pocení a tělocviky obecně minimalizuje a ponechává přírodě prostor postarat se sama o sebe ... fascinace vytrvalými a podobně bezúdržbovými poživatinami u mě pramení hlavně z do nebe volající lenosti ;)

Ale s tou jámou došlo z mé strany k nedorozumění, měl jsem na mysli pletivo zakopané pod celým záhonem. To odebírání úrody a skladování ve zvláštním prostoru se mi koncepčně popravdě moc nelíbí (viz. výše:). Myšákům asi jejich kamenné útočiště rozeberu, mají o kus dál rokli, ve které jim bude hej. Pokud se v kamení ovšem neusadily užovky, které jsem tam vloni vypustil, těm bych to neudělal. Záhon přestěhuju a možná zkusím po obvodě zakopat desky proti podhrabu, mohlo by to pohyb hlodavců do záhonu omezit. Uvidíme, nějak to dopadne, každopádně první pokus trochu zklamal, no ...

Pletivo i desky hlodavec přeleze.

Merlin: Když Ti zbytečná námaha cizí není a tou užitečnou pohrdáš, tak si to dělej jak chceš, jenom pamatuj, když budeš rozebírat to kamení, že tam možná bydlí i ještěrky, pavouci, čmeláci a jiná užitečná havěť.

Bebe, úhel pohledu je koukám pěkně záludná věc ... z mé perspektivy vnímám totiž jako užitečnou námahu snahu o řešení příčiny problému a za zbytečnou námahu naopak považuji permanentní řešení následků (i těch potenciálních) při zachování příčin. Ale dosti bylo filozofování.

Ještěrkám bych útočiště samozřejmě také nerozebral, pokud bych tam na nějakou narazil, ale jelikož jsem tu v životě žádnou nepotkal, příliš s nimi nepočítám. A případný hmyz si hravě poradí - jednu hromádku kamení dlouho oplakávat nebude, snad až na nosatce lískového, jelikož se kamení nachází přímo pod lískami, tuto havěť však zase nebudu oplakávat já ... shrnuto a podtrženo - nemám sebemenší morální problém a ještě možná budu mít pěknou kamennou zídku ;) ... ale jak už jsem řekl, možná se tam usadilo alespoň jedno ze tří vysazených užovčátek (což bych si nesmírně přál, jelikož jsem jim vloni nechtíc staré útočiště poničil a přišlo mi to moc líto) a had hospodáříček ke stavení rozhodně patří, pak by bylo kamení samozřejmě nedotknutelné a celá debata zbytečná. Rozhodně budu tamní pohyb dopředu bedlivě monitorovat, než sáhnu na první kámen.

Merlin:Z mého úhlu pohledu je zas úplne jedno, jestli se řeší následky, nebo příčiny, tak, či tak je to zásah do přirozeného vytvořeného přírodou. Vždyť i příčiny jsou tí prvotní a následné. A pokud se už jedná o zásahy do přirozeného prostředí, pak záleží na pohnutkách, ale ty si každý musí zhodnotit a posoudit sám za sebe.

Stala sa mi taká vec, že som vykopal topinambury a zabudol ich na záhrade. Keď som tam po pár dňoch prišiel, boli už dosť zvädnuté a mäkké. Dal som ich také zablatené do misky, zalial vodou a vložil do chladničky. Na druhý deň boli zase tvrdé, aj chuť bola normálna, iba na povrchu boli tmavšie a bolo treba použiť škrabku, inak ich len kartáčujem. Ďalšie som dal do polyetylenového vrecka a rozprašovačom s vodou postriekal, zabalil a dal ešte do ďalšieho vrecka. Na druhý deň topiny vpili všetku vlhkosť a boli na povrchu suché a ešte trochu mäkké. Tak som ich ešte znova pokropil a postup zopakoval ešte dvakrát, kým neboli zase úplne tvrdé. Až potom som ich umyl a spracoval. Oboma spôsobmi sa mi podarilo topiny obnoviť do pôvodnej tvrdosti i chuti. Pre uskladnenie sa teda javí ako najdôležitejší prarameter vysoká relatívna vlhkosť, resp. zabalenie čerstvo vykopaných do nepriedušného obalu, aby nevysychali a uloženie na chladnom mieste. Takto si zachovajú svoju čerstvosť minimálne 3mesiace, čo na zimné obdobie, kedy je zem zamrznutá postačuje.

Dobré odpoledne,

máte zkušenost jak moc vadí topinamburám vítr?

Mám nachystáno na zasazení, ale na zamýšleném místě poněkud fouká a kamarádka měla obavu, aby se nepolámaly.

Odpovědět do diskuse

© 2018   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby