Ahoj,

ještě se dost dobře neorientuju v pojmech, tak nevím zda se správně ptám. Je možné realizovat polykulturu na malém pozemku a navíc u chalupy na kterou jezdíme o víkendu?

Děkuji, a pěkný den, Barča

Prohlédnuto: 764 x

Odpovědět

Odpovědi do této diskuse

Určitě, třeba bršlice, kopřiva a pýr půjdou v polykultuře i bez větší péče.

Ahoj Báro,
nevím co si přesně představuješ pod pojmem polykultura - předpokládám že bys ráda zasadila společenství rostlin, které by bylo bezpracně rostlo , vzájemně se pozitivně ovlivňovalo a byl z něj nějaký užitek (nejlépe sklidit a sníst ;-)

Co se týče zeleninové polykultury, tak jako klasický příklad se v permakultuře uvádí "Tři sestry" - tj. kombinace kukuřice, fazole a dýně na jednom políčku. Bohužel to není tak jednoduché jak by se z článků mohlo zdát, vyžaduje to určitě pravidelnou práci v začátcích, výběr vhodných odrůd, určitá minimální velikost políčka, správné načasování, v létě zalévat... Ale to je na delší povídání - sám po 2 sezónách testování stále hledám vhodný vzor této polykultury a na chalupu s péčí jen o víkendu bych ji nedoporučil. Můžeš zkusit dýně samotné, od určité fáze po zamulčování např. posekanou trávou (pokud nemáte problém se slimáky) jsou téměř bezúdržbové.

Můžeš případně vyzkoušet polykulturu samovýsevných salátových rostlin. Tedy vyset směs polníčku, hořčice, rukoly, portuláku zimního, lebedy a do toho např. kráčející (nebo taky egyptskou) cibuli. Pokud jim přichystáš záhonek s kvalitní vrstvou humusu, a zpočátku než se dostatečně rozrostou je budeš zalévat, můžeš o víkendu sklízet jejich lístky do salátu. Nebude sice tak jemný a lahodný jako klasický hlávkový salát, ale odporný rozhodně také nebude. Musíš ale lístky jen obírat či protrhávat přehuštěné rostlinky a nechat zakrytou půdu, aby v době tvé nepřítomnosti záhon nevyschnul - rostlinky si pod sebou udržují vlhko. Některé rostliny pak necháš vysemenit - jednotlivé druhy si vzájemně behěm roků vyměňují pozice. Lebedu lze použít místo špenátu a egyptská cibule se s tím vším snáší, je suchomilná a množí se taktéž sama.

Jako nadějná polykultura se mi jeví trio trvalkových zelenin - topinambur, hlízola nachová a čistec hlíznatý - kterou vychvaluje Eric Toensmeier (autor např. knihy o vytrvalých zeleninách) - u všech se sklízí podzemní bulvy. Záměr je podobný jako u třech sester - topinambur je vysoký, po něm se pne hlízola nachová fixující dusík a půdu zakrývá před vysycháním čistec hlíznatý. Soudě podle různých zdrojů jsou všechny tyto hlízy jedlé a docela chutné. Výhodou by mělo být právě to, že to jsou všechno trvalky, u nás mrazuvzdorné, tedy nemusíš nic předpěstovávat... Po sklizni a vyrytí hodíš zpět do půdy nějaké hlízy pro příští rok... Bohužel osobní zkušenosti s těmito rostlinami ještě nemám, budu tento guild zkoušet teprve letos na jaře... Rostliny jsou u nás již všechny k sehnání...

Co bych ti na chalupu při občasných návštěvách doporučil určitě je polykultura bylinková - nemusí to být hodně zmiňovaná bylinková spirála, můžeš si vymodelovat z kamenů jakoukoliv skalku a osázet ji mátou, saturejkou, meduňkou, yzopem, tymiánem, šalvějí ... atd.Sníst se to sice nedá, ale dá se dělat zásoba listů na čaj na zimu či koření. Tyto trvalky jsou po zakořenění prakticky bezúdžbové a snesou sucho.

Děkuji, za vyčerpávající odpověď:)

My měli, nebo spíše ještě máme zahradu, kde jsme víkendově fungovali. Partner však chtěl něco, kde můžeme být i v zimě, takže jsme koupili chalupu. Je tam zarostlý zanedbaný pozemek a tak jsem uvažovala, jak udělala zahradu a náhodou jsem narazila na téma ekozahrady a těchto variant, což se mi líbilo. Nejde mi úplně o bezúdržbovost, ráda kopu na zahradě, jen jsem to chtěla pojmout spíše se souladu s přírodou a taky aby si užila dcerka a až bude druhé.

Bylinkovou zahrádku určitě chci, ta mou víkendovou péči na zahradě "dnešního typu" přežila, dokonce jsem tam zvládala i mrkev petržel a hrášek a sem tam něco dalšího. Topinabury znám a jako dítě si pamatuji,že je naši pěstovali, už ale nevím jestli mi chutnaly:) Je to dobrý nápad zkusit tuto kombinaci. Děkuji moc za radu a čas :)

Přeji krásný den s úsměvem. Barča

Mike Dundee: Napsané to máš pěkně, ale ta moje polykultura bude fungovat lépe :-D Navíc to jsou samé užitečné rostliny s velkou produkcí a nenáročné na péči. Permakulturníkův sen.

QNX: :-DD

Rovněž Ti děkuji za odpověď. Zvážím i tuto možnost.

Mike Dundee říká:

QNX: :-DD

Ty zabijis polykulturu!!! :)

Ahoj Báro,

mrkni třeba sem.

Třeba najdeš inspiraci nejen na polykulturu.

J.

Děkuji za dobrý tip :)

Ty seš hroznej kokot QNX. Nejlíp bys udělal kdyby ses přestal do všeho srát. Fakt nejseš zejímavej.

QNX říká:

Určitě, třeba bršlice, kopřiva a pýr půjdou v polykultuře i bez větší péče.

Vota voves: Klídek, nejdřív si něco o těch rostlinách, jejich pěstování a využití něco nastuduj a pak si o tom můžeme promluvit :-D Když něčemu nerozumíš, ještě to neznamená, že je to blbost.

správná polykultura se neobejde bez polystyrenu, později bez polytraumat

Odpovědět do diskuse

© 2018   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby