Dobrý deň,

zháňam včely. Najlepšie roj, alebo zmetenec. Včeláriť budem už túto sezónu v Ostopoviciach pri Brne.

Včeláriť budem v úľoch Warré a úle si staviam sám.

Nebudete mať niekto na predaj roj, alebo zmetenec?

Ďakujem.

S pozdravom,

Martin Olša

Prohlédnuto: 483 x

Odpovědět

Odpovědi do této diskuse

Martine promiň že to takhle napíšu, ale bylo by dobré ještě trochu nastudovat teorii. Včelařský rok začíná prakticky v Srpnu - to je doba kdy jsou včelstva vytočená z medu se dělá se zakrmení . V tento okamžik se dají koupit včelstva.

Další možnost kdy lze včelstva koupit je brzo na jaře po první jarní prohlídce - podle počasí řekněme v březnu- tzv. vyzimovaná včelstva.  Roj z úlů vyletí nejdříve někdy duben/květen a záleží to na mnoha faktorech , většina včelařů rojení potlačuje a pokud k němu dojde tak roj vrací zpět, nebo ho usadí do rezevního úlu. Smetenec je pro začátečníka docela nevhodný, je to vlastně různorodá směska včel z více úlů bez matky na díle.

V tomto okamžiku ti asi nikdo nedokáže říct jak vyzimuje takže ti ti asi těžko sllíbí, smetenec nebo oddělek. Navíc sis vybral zrovna rok který pro nás včelaře je velice bolestný, máme většinou rekorní úhyny, takže poptávka po včelstvech bude velká, a cena tím pádem vysoká, a akždý případný roj si včelaři budou nechávat.

Ale držím ti palec , určitě se do toho pusť . Pozor na veterinu - včelstva nesmí přes hranice kraje bez povolení veteriny, určitě bys sám nebyl rád kdybys včely už měl a tvůj soused si dovezl včely třeba někde z morového pásma atd.

Takže s chutí do toho, idálně si objednej někde od chovatele jeden oddělek a rozchovej si z něj další včely do Warré.

taky nejlepší je mít včely s lokality kde jseš, a úplně nejlépe je když si je seženeš od někoho z místních včelařů. Když se s nimi seznámíš a skamarádíš tak ti nějaký roj možná dají. Dávno už sou časy aby ti je někdo podaroval, ale stává se. Já jsem začal zhánět v lokalitě kde bydlím.O tom jestli se mi to povede uvidím až později, sezóna začína fakt až později.

Teraz máš ale dost času na studium, a věci s tím spojené. Taky se z jara organizují kurzy a podobné akce tak se tam můžeš něco naučit a taky je příklad forum včelarství na fcb kde se lidi takhle ptají jako ty tady a dostavají i odpovědi , nebot je tam fůra včelařů

At se daří

Ahoj Vlasatej,

ďakujem za cenné rady. Teóriu som čítal celú zimu. Je mi jasné, že včely sa roja až na jar, no ale práve preto to riešim už skôr, aby som mal aspoň akú takú istotu. A včeláriť som sa rozhodol až koncom miulého roka. To s tou veterinou viem, len sa mi nedarí zohnať včely z rovnakého katastra, tak skúšam aj ďalšie možnosti.

S tým oddelkom to znie rozumne, zvážim to.

Ďakujem ešte raz a nech sa darí.

Martin

jo to není jednoduchý ,teď ti včely nikdo nepustí,buď až po medu,nebo koupit oddělky-taky po medu -červenec,nebo si chytit roj květen,třeba to vyjde někdy se to rojí že nevíš kam z rojema....

 

a vubec,najdi si rozumné dozor kde to jednu sezonu okoukneš a za výpomoc se třeba ke včelám dostaneš,to je udržitelné

 

kdybys potřeboval napiš,poradím

 

včely si můžeš přivézt "odkudkoliv" ,jen ne z a do ochr.pásma,stačí si je nechat otestovat na veterině,dáš jim hrstku včel a oni ti daj papír že je to ok,kupoval jsem tak oddelky- s papírem že je to ok

Včely si nemůžeš přivézt odkudkoli mimo ochraného pásma. Jakékoli přesuny včelstev, kdy včelstva překročí hranice kraje musí mít taky povolení veteriny.

však si sedíš na uších ,s papírem je to ok....

bez komentáře, nesedím si na uších a ty neznáš nařízení veteriny.už nerej.

Ochranné pásmo se týká moru včelího plodu,  přesun mezi kraji je mimořádné nařízení k potlačování k varroázy a nemusí ho povolovat veterinární správa ale stačí jen místní veterinář, protože varroáza je parazit který je vidětm zatímco mor je bakterie která se musí prokazovat laboratorně.

Chytat roje je taky skvělá rada, jen je potřeba dodat, že musí vědět od koho ten roj je, jinak se to taky kvůli moru nesmí.

Kdyby někdo chtěl oddělky, mám jich pár na prodej.

Ahoj QNX, odkial si prosím? Z Brna?

QNX říká:

Kdyby někdo chtěl oddělky, mám jich pár na prodej.

Martin Olša: Z Podkrkonoší, do Brna je to dost daleko.

Tak to by asi nebolo pre mňa a včely úplne ono. Ale vďaka.

Odpovědět do diskuse

© 2018   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby