hvozdík dianthus

Hvozdík dianthus je bylina z čeledi hvozdíkovitých caryophyllaceae. Hvozdík je velice heterogenní rod, obsahuje okolo 320 druhů.

Jsou to trvalky (hvozdík sivý), jednoleté (hvozdík čínský) i dvouleté (hvozdík vousatý) rostliny. Stonky jsou lesklé, jednoduché nebo rozvětvené, holé nebo mírně chlupaté. Některé rody (hvozdík zahradní) jsou ve své domovině trvalky, u nás se však pěstují jako jednoleté i jako dvouleté rostliny.

Jsou to holé nebo chlupaté byliny s lodyhami jednoduchými nebo rozvětvenými. Některé druhy (hvozdík písečný) vytvářejí husté polštářovité koberce nad kterými vyčnívají stonky s květy, mohou být podle druhu vysoké až 90 cm. Listy jsou úzké, kopinaté, bez palistů, některé jsou srostlé do pochvy. některé druhy mají řapíky. Kořen bývá tlustý, kůlovitý nebo má svazky tenkých oddenků.

Květy jsou oboupohlavé s pěti, často hluboce ozubenými, až roztřepenými, okvětními plátky od barvy bílé přes růžovou až po purpurovou, někdy žíhané tmavšími skvrnami. Jeden druh dianthus knappii má okvětní plátky žluté s purpurovým středem. Často mívají dvojitý květní obal. Kališní lístky jsou na bázi srostlé do trubky dlouhé 10 až 20 mm, okvětních tyčinek je deset. Mnohé květy (hvozdík zahradní) aromaticky voní. Květy tvoří terminálové květenství nebo rostou solitérně. Plodem je tobolka která obsahuje 40 až 100 hněděčerných až černých semen dorzoventrálně zploštělých.

Hvozdíky pocházejí hlavně z Evropy, Severní Ameriky, z Asie a Jižní Afriky, jeden druh roste v arktickém pásmu Ameriky. Preferují plné slunce, mírné klimatické podmínky a živinami dobře zásobenou půdu.

Téměř stoprocentní využití hvozdíku je v okrasném zahradnictví, kde bylo vyšlechtěno neuvěřitelných snad 27 000 taxonů tohoto rodu. Hvozdíky se pěstují buď jako ledničky, dvouletky či trvalky, jako květiny v řezu nebo hrnkované a také jako oblíbené skalničky, pro krásu květů i libou vůni.

LIDOVÉ LÉČITELSTVÍ
Hvozdík je místně použitelný i v lidovém léčitelství. Například odvar se sušených lodyh hvozdíku pyšného se používá k léčení infekcí močových cest i pohlavních orgánů, při zástavě močení, zástavě menstruace i při ekzémech.

PERMAINFO

zelená střecha --- vhodná rostlina k ozelenění zelené střechy do výšky substrátu 12-15cm.

ZAJÍMAVOSTI
Vždyť už ve Starověkém Řecku byla nazývána božskou květinou (řecky Dios – Bůh, anthos – květina) (Dianthus).

další druhy

 • hvozdík dianthus petraeus
 • hvozdík anatolský dianthus anatolicus
 • hvozdík kartouzek dianthus carthusianorum
 • hvozdík péřitý dianthus plumarius
 • hvozdík plsnatý dianthus carthusianorum


OSTATNÍ INFORMACE
vědecká klasifikace

 • říše: rostliny plantae
 • podříše: cévnaté rostliny tracheobionta
 • oddělení: krytosemenné magnoliophyta
 • třída: jednoděložné liliopsida
 • řád: hvozdíkotvaré caryophyllales
 • čeleď: hvozdíkovité caryophyllaceae
 • rod: hvozdík dianthus

TRADIČNÍ ČÍNSKÁ MEDICÍNA

hvozdík pyšný dianthus superbus

charakteristika drogy

 • povaha chladná
 • chuť hořká
 • tropizmus ke dráze srdce, ledvin, tenkého střeva a močového měchýře.

vlastnosti

Pročišťuje horkost, odvádí vodu, zprůchodňuje dráhy.

indikace

Zástava močení a krev v moči, močové kaménky, vodnaté otoky, zástava menstruace.

kontraindikace

Těhotenství, prázdnota čchi sleziny a ledvin.

neslučitelnost

Není známá.

popis a rozšíření

Hvozdík pyšný je vytrvalá bylina 0.5-0.6m vysoká. Lodyhy vyrůstají v trsech, jsou vzpřímené, hladké a v horní části rozvětvené. Listy jsou vstřícné, čárkovitě kopinaté, na bázi objímavé, na vrcholu zašpičatělé s celistvými okraji. Květenstvím je vrcholová chudokvětá lata tvořená světle růžovými až fialovými květy. Kalich je válcovitý, na spodní části se šupinovitými listeny, koruna hluboce dřípená. Plodem je tobolka pukající čtyřmi zuby a obsahující velké množství drobných hnědavých semen.

Mimo tento druh se využívá i dianthus chinensis L, hvozdík čínský, pěstovaný v řadě zemí.

Hvozdík pyšný roste v trsech, na svazích nebo v puklinách v Číně, Japonsku, a rovněž v Evropě. V Čechách se vyskytuje roztroušeně v Českém krasu, Polabí a jiných lokalitách.

obsahové látky

Nať (dianthi herba) obsahuje flavonoidy, saponiny, tanin, anthokyany, fytoncidy a menší množství silice, jejíž vůni ovlivňuje přítomnost fenylethylalkoholu, methylsalicylatu a dalších látek.

léčebné účinky

Užívá se při infekcích močovopohlavního ústrojí, močových kaméncích, krvi v moči, zástavě močení, zástavě menstruace, ale také ekzémech.

způsob užití

Užívá se ve formě odvaru připraveného z denní dávky 5-12g suché drogy.

Prohlédnuto: 991 x

Přidat komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte být členem komunity PermaWeb!

Přidejte se ke komunitě PermaWeb.

© 2019   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby