kopretina bílá (chrysanthemum leucanthemum)

kopretina bílá chrysanthemum leucanthemum

Kopretina leucanthemum mill. je rod přibližně 33-70 druhů rostlin z čeledi hvězdnicovitých asteraceae. Název kopretina patří mezi novotvary vytvořené v 19. století Janem Svatoplukem Preslem. Vědecké jméno je odvozeno od slov „leukos“ (bílý) a „anthemon“ (květina).

Jedná se o dvouleté až víceleté byliny. Listy jsou jednoduché, střídavé, celistvé až zpeřeně členěné. Okraj listové čepele je vroubkovaný, pilovitý nebo zubatý. Jsou to rostliny jednodomé, květy jsou jednopohlavné nebo oboupohlavné. Jsou sdružené do květenství zvané úbor, který je jednotlivý na vrcholu lodyhy či na konci větví. Na bázi úboru jsou 2–3 řady zákrovních listenů. Na okraji úboru jsou bílé až narůžovělé jazykovité květy, které jsou většinou fertilní a samičí, vzácně oboupohlavné. Zbytek úboru vyplňují květy trubkovité, které jsou žluté a oboupohlavné, srostlé z 5 korunních lístků, dole tvoří korunní trubku, nahoře jsou volné konce vytvářející 5 cípů. Kalich chybí nebo je přeměněn v kališní lem. Tyčinek je zpravidla 5. Semeník je spodní, srostlý ze 2 plodolistů, obsahuje 1 vajíčko. Plodem je nažka s 10 podélnými žebry oddělenými téměř černými rýhami. Chmýr chybí, u nažek z jazykovitých květů je někdy přítomen kališní lem.

Kopretiny je možno nalézt v Evropě, Severní Africe a částech Asie. Řada druhů byla zanesena i do Ameriky, Austrálie a na Nový Zéland. V Česku přirozeně rostou tři druhy, které jsou blízce příbuzné a na první pohled značně podobné. Někteří lidé tyto druhy v minulosti nerozlišovali.

sběr a pěstování
Listy a květy se sbírají dle potřeby. V pozdním jaru lze sbírat velmi mladé výhonky, jež řežeme asi 3cm nad zemí. Z již ztvrdlých lodyh stahujeme první dosud mladé listy. Kořeny se mohou vyhrabávat nebo jen prostě vytahovat (propustnější půdy) až do podzimu.
Kopretina bílá se většinou v zahradách nepěstuje, protože se snadno získává v přírodě.

PERMAINFO
jedlé části --- mladé výhonky, mladé listy a kořeny --- velmi mladé výhony, jen co jsme schopni je rozeznat, krátce povaříme v osolené vodě jako chřest či mladé fazolové lusky.
Také je můžeme rozkrájet syrové do salátu. Starší jsou příliš tvrdé!) Dobrá rada: v prvním roce rostlinu bezpečně určíme a napřesrok můžeme sklízet mladé výhony.
Důkladně očištěné kořeny uvaříme jako kořenovou zeleninu. Jejich poněkud zatuchlá chuť připomíná tuřín.
Z uvařených lodyh lze připravit kaši. Je to znamenitá náhražka tuřínového pyré, jakýsi příslib vzdálené zimy.
Tvrdé listy je nejlépe uvařit jako špenát. Chuť to má ještě snesitelnou, ale není-li nic jiného, smíří se člověk i s takovým "špenátem". Právě tato rostlina byla díky svým květům vždy žádaným "artiklem" zamilovaných, kteří váhali, kterého milého si vybrat. Ano, je to ono známé odříkávání "má mě rád, nemá mě rád", kdy se pokaždé utrhne jeden korunní plátek, až nakonec nezbude nic. A tak není vyloučeno, že tato květina představuje možná nejstarší proroctví světa, o které je zájem dodnes.

zelená střecha --- vhodná rostlina k ozelenění zelené střechy do výšky substrátu 12-15cm.

LIDOVÉ LÉČITELSTVÍ
Nálev z celých rostlin pomáhá léčit černý kašel, astma a nervové rozrušení.
Květy jsou podobné heřmánku a připravuje se z nich tonizující nápoj k omezení nočního pocení, chronického kašle a kataru průdušek. V léčitelství se používala šťáva z kopretin přimíchaná do piva k léčení žloutenky, při astmatu sloužila jako tonikum a často byla také lékem na ženské potíže.

Hojí rány a pohmožděniny. Listy a květy se přikládají na zhmožděná místa a rány, aby se urychlilo hojení. Pomáhá i při bolestivých otlacích na zádech z nošení batohu.

HOMEOPATIE
V homeopatii se používá při nervozitě a při léčbě spánkových poruch.

ZAJÍMAVOSTI

 • planeta --- měsíc
 • živel --- voda; rod --- ženský
 • bytosti --- Artemis, Jupiter, Thor, Zeus


tradice
Rodové jméno "leucantherum" znamená "bílý květ".
Říká se, že kopretiny na polích svědčí o zanedbanosti pole; Jindřich VI. prý stanovil trest pro ty farmaře, kteří svá pole nechali takto pustnout. Farmáři ve Skotsku se vystavovali pokutě "jednoho skopce", pokud na jejich polích rostly kopretiny.
V křesťanské tradici byla kopretina zasvěcena Máří Magdaléně.

lidové pověry
V květomluvě znamená kopretina překážku a je symbolem trpělivosti.

parapsychologie
Lísky květů se dávaly do rituálních kadidel při invokaci božstev spojených s kopretinou. V tzv. Dianině kultu sloužila kopretina k uctění bohyně Artemidy, která je vlastně s Dianou totožná, a používaly jí také ženy, při ženských obřadech.
Kopretina se přidávala do kadidel ubývajícího měsíce.
Rostlina se považovala za zvlášť vhodnou pro ženy, které se blížily menopauze, přechodu z plodných roků do věku moudrosti. Připravoval se z ní čaj, přidávala se do koupele nebo do kadidla.

OSTATNÍ INFORMACE

 • oxeye daisy --- eng; früh blühende Margerite --- ge; grande margueritte --- france; margaréta bielá --- sk


obsahové látky
polyacetyleny, flavonoidy, cyklitol

vědecká klasifikace


 • doména: eukaryota eucaryota
 • říše: rostliny plantae
 • podříše: vyšší rostliny cormobionta
 • oddělení: krytosemenné magnoliophyta
 • třída: vyšší dvouděložné rostliny rosopsida
 • podtřída: asteridae
 • řád: hvězdnicotvaré asterales
 • čeleď: hvězdnicovité asteraceae
 • rod: kopretina leucanthemum

Prohlédnuto: 1626 x

Přidat komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte být členem komunity PermaWeb!

Přidejte se ke komunitě PermaWeb.

© 2019   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby