písečnice arenaria tetraquetra

Písečnice arenaria je rod nízkých, skromných bylin z čeledě hvozdíkovitých, kde je zařazena do podčeledě alsinoideae.

Písečnice je rozšířena v celé Evropě (mimo polárních oblastí), v Severní a Střední Americe, v pásu Kordiller v Jižní Americe, na severu a východě Afriky, v celém mírném pásu Asie, v jižní Austrálii i na Novém Zélandu.

Jsou to rostliny jednoleté, dvouleté nebo vytrvalé. Lodyhy, většinou tenké a široce vidličnatě větvené, jsou poléhavé nebo vzpřímené, nebývají vyšší než 10 až 30 cm. Protisměrně vyrůstající listy jsou vejčité až kopinaté, okraje mají celistvé, jsou dost variabilní. Spodní listy mívají krátké řapíky, horní jsou přisedlé.

Květy jsou malé, bisexuální, vyrůstají na stopkách v terminálním vrcholíkovém květenství. jsou pravidelné, tetracyklické nebo tricyklické. Kalich je tvořen 4 nebo 5 volnými lístky s bílými okraji, někdy bývají roztřepené. Koruna, pokud nechybí, má 5 celistvých lístků. Tyčinek s krátkými nitkam je většinou 10, patyčinky chybí. Čnělky jsou obvykle 3. Gyneceum je vytvoženo 3 plodolisty, semeník je jednopouzdrý. U květů neprodukující nektar probíhá převážně anemogamické samoopylení.

Tobolky jsou široce vejčité nebo elipsoidní až cylindrické, pukající. V tobolce bývá 1 až 15 šedých nebo načernalých malých semen. Rozkošatěná rostlina za rok vytvoří i několik tisíc semínek rozptylovaných větrem po okolí.

Rostliny rodu písečnice nemají mnoho hospodářského významu, některé z nich jsou považovány za plevelné rostliny, ale jejich škodlivost je minimální. Pro svůj způsob růstu a rozmnožování jsou leckteré řazeny k efeméram.

LIDOVÉ LÉČITELSTVÍ
V bylinkářství se mnohých písečnic používá pro mírnění kašle, snížování horečky, čistění krve, léčbě úplavice a při akutních a chronických zánětech močového měchýře.

OSTATNÍ INFORMACE
vědecká klasifikace

  • říše: rostliny plantae
  • podříše: cévnaté rostliny tracheobionta
  • oddělení: krytosemenné magnoliophyta
  • třída: jednoděložné liliopsida
  • řád: hvozdíkotvaré caryophyllales
  • čeleď: hvozdíkovité caryophyllaceae
  • rod: písečnice arenaria

Prohlédnuto: 511 x

Přidat komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte být členem komunity PermaWeb!

Přidejte se ke komunitě PermaWeb.

© 2019   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby