Dovoluji si sem umístit svůj nápad, starý už skoro 2 roky. Zatím jej nikdo nerealizoval. Posílala jsem jej občan. iniciativě Alternativa zdola a ti z toho byli prý nadšení a že to na to vytvoří projekt - ovšem pak už se nikdo neozval, takže nevím, co se s tím stalo.

Je to dáno v plen - fakticky nic geniálního, ale snad by to mohlo být k užitku - přinejmenším mně by něco takového vyhovovalo. V současnosti se pomalu rozjíždí komunity LETS, ovšem tam je to na principu výměny, tohle bylo zamýšleno jako virtuální trh, kde by se mohlo platit normální měnou, měnou lokální, výměna ani darování se samozřejmě nevylučuje.

Pokud se toho někdo chopí, budu jen ráda. Je to pojato jako zamyšlení, tak prosím o shovívavost:

 ***

Přemýšlela jsem , jak podpořit lokální výrobu a spotřebu, aby lidé nebyli odkázáni jen na stávající distribuční kanály, aby místní výrobci měli větší šanci udat své výrobky v místě, a aby měli motivaci  (protože odbyt) k produkci. Samozřejmě by z toho mohli a měli profitovat i stávající firmy, třeba zemědělská družstva, která taky pracují dosud tak, že vyrobí ve velkém a ve velkém zboží prodají - v horším případě zpracovateli/balírně v zahraničí. Čímž se zatěžuje životní prostředí.

 

Jednoduše by se jednalo o webovou stránku inzertního charakteru, která by měla sloužit především lidem z určitého města/vesnice - ideál tak od 3 do 10 tisíc. Nebylo by to omezeno, ale ve větších městech prvovýroba ztrácí na významu. Vycházím z toho, že ani v 3000 obci se všichni neznají  a usnadnilo a zrychlilo by to tak kontakt.

 

Nemám to promyšleno do detailu, ale určitě by tam měly být sekce:

- prvovýroba rostl. a živočišná - i momentální přebytky (vejce atd., sezónní ovoce)

- zpracované potraviny

- veškeré jiné výrobky

- služby a práce - zejm. by se tu mohla střetnout nabídka a poptávka různých pomocných prací (hlídání dětí, opravy, atd.) + výuka (nejen klasicky školních předmětů, třeba i různé řemeslné a ruční práce)

 

- objednáváme společně - nemyslím lednic... ale třeba koření, byliny, co je ve větším balení výhodnější a nebo se třeba je nutné často objednávat malá množství (př. lněný olej)

- second hand - oblečení, nábytek atd. 

- spolujízda  - hlavně asi dojíždění do zaměstnání)

 

Problém by byl jednak ten, že starší lidé by se nezapojili, a že mezi lidmi panují v menších obcích různé animozity apod. Web by musel být velmi jednoduchý a funkční

 

-nabídky i poptávky by byly uspořádané v jednoduché tabulce, nikoli formou klasického řádkové inzerce  – tedy sloupeček co, další s bližším popisem zboží, pak ikona s připojenou fotku (pokud je), pak sloupeček cena, kontakt – adresa nebo tel, kdy je možné osobu zastihnout atd.

 

- napojení na mapu

- ideálně zahrnout funkci hlášení - posílání upozornění na námi vybrané nově zaevidované položky třeba na email.

- další potíž, že internet nemají všichni. Ideál je, aby internet platila obec,

 anebo zajistila jednoduchý přístup i pro občany méně počítačově gramotné (např. aby někdo na úřadě/v infocentru přijímal zadávání nabídek a poptávek)

- A úplně nejlépe, kdyby na náměstí byla nějaká kukaň s dotykovou obrazovkou, kde by si lidé mohli vyhledat, co potřebují  - aby mohli třeba nahlédnout, jestli dané zboží není někde poblíž a nemuseli kupovat třeba fazoli z Etiope nebo Číny, když se nemohli nebo neměli čas podívat doma...

 

 

Prohlédnuto: 219 x

Komentář přidal(a) Martin Gross dne 29.Březen.2014 v 14:27

Nedovedu domyslet ta kvanta povolení a atestů pro takovou akci. "příliš krásné, než aby se to dalo realizovat". Asi by nejdřív bylo potřeba upravit legislativu a pak by se vidělo. Možná by bulo papírově "průstřelné" takovou produkci primárně označit za krmivo pro domácí mazlíčky a pak by se snad... Pokud by do toho nezačala rejt veterina :-) Hrozit snížením výdělků našim řetězcům, to se nedělá a jistě by to dali velmi citelně znát. To je moje skeptická odpověď/názor. Podle mě je znazší případnou produkci nabídnout lidem, kteří mají zájem o bio - srovnatelné potraviny a požádat, aby to rozhlásili. S výše zmíněnou informací, že produkty jsou určeny zvířatům. Pak z mé současné úrovně informovanosti nevidím problém s hygienou, nebo jinými institucemi.

Komentář přidal(a) Samodiva dne 29.Březen.2014 v 21:27

Nevím přesně co myslíte... popravdě nemám o nějakých zákonných povoleních přehled. Jen se mi zdá trochu divné, že by bylo protizákonné prodávat druhým lidem svou zemědělskou produkci - to by museli být "stíháni" i všichni prodejci přes inzerát, všichni co vystrčí svou bedýnku s cenovkou před barák. To se mi zdá přitažené za vlasy. 

A vůbec, pokud obstojí normám hygieny jedové výpěstky v řetězcích přivezené z Afriky a Číny, nevím, proč by neměla obstát běžná domácí zemědělská produkce od malopěstitele, zahrádkáře apod.

Navíc mně nešlo výhradně o bio produkci, na tu nemá každý peníze a taky se takovému zemědělství věnuje málo lidí - zde v okolí neznám jediného "biosedláka".

Komentář přidal(a) tomáš hanák dne 15.Duben.2014 v 19:47

Ahoj:)
měli jsme podobný nápad:) jen já jsem uvažoval o opravdu lokální směně . Asi bez speciálních platidel, velkovýrob. podniků a lcd panelů na návsi , to už je moc future. Něco v tom smyslu že mám víc svěstek než spotřebuju , nebo naopak sháním něco co někomu určitě nevyužitě leží v kůlně . Určitě by to nebylo těžký nějakou takovou stránku naprogramovat a užívat lokálně . Ovšem program. neumím takže ...někoho do toho nalanařit :)

Komentář přidal(a) Samodiva dne 16.Duben.2014 v 21:58

Bohužel nemám koho lanařit, žádného kamaráda-programátora nemám a i tak dneska nikdo zadarmo nehrabe, teda chci říct neprogramuje. Financovat to nemám z čeho.

Kdybys o někom věděl, ozvi se.

Přidat komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte být členem komunity PermaWeb!

Přidejte se ke komunitě PermaWeb.

© 2019   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby